Czy Bóg mówi po chińsku? CD/MP3

SALWATOR004C

39,00 zł

Opis

Więcej informacji

Jak brzmi Dobra Nowina ukryta w chińskich znakach i co mówią one Europejczykowi?

Otaczają nas przedmioty made in China, jednak dorobek chińskich chrześcijan jest nam zupełnie obcy, także dlatego, że kultura Dalekiego Wschodu często ukazywana jest wierzącym w Polsce jako zagrożenie. Tymczasem liczba wyznawców Chrystusa w Chinach przekracza liczbę Polaków, a chrześcijaństwo na tamtych terenach jest o wieki starsze od Kościoła nad Wisłą. W pewnym sensie jednak kontakt z chińską teologią jest “niebezpieczny” - zmusza do pokornego uznania, że kształt wiary na Zachodzie jest tylko jedną z form inkulturacji Ewangelii.

Z drugiej strony, teologia tworzona dla i przez rodaków Konfucjusza otwiera przed wiarą człowieka Zachodu oszałamiające perspektywy. Wystarczy wspomnieć, że misjonarze, chcący głosić Ewangelię mieszkańcom Państwa Środka musieli zrezygnować z używania takich pojęć, jak osoba, piękno, miłość, czy wolność, ponieważ nie funkcjonowały one w chińskiej mentalności w europejskim rozumieniu. Odwoływali się zatem do tego, co zrozumiałe, jak choćby do Dào (widocznego na okładce powyżej) - kluczowego pojęcia taoizmu, pojęcia, które zastąpiło Słowo w katolickim przekładzie prologu Ewangelii według św. Jana. Jakąż nową i ogromną treść wnosi to w nasze rozumienie tajemnicy Chrystusa!

DO PLIKÓW DOŁĄCZONA JEST KSIĄŻECZKA (PDF)

Zawiera grafiki, które ułatwiają odbiór wykładów dotyczących chińskiego pisma; tego, jak tworzyły się chińskie znaki, jakie niosą ze sobą znaczenie oraz jak to wpływa na tłumaczenia Biblii i uprawianie teologii.

SPIS TREŚCI

  • Spotkanie 1. - Obraz świata a teologia na przykładzie cywilizacji chińskiej. O tym, że to, jak postrzegamy świat, ma wpływ na to, w co wierzymy

  • Spotkanie 2. - Język chiński a obraz świata. O tym, że język, w jakim myślimy, wpływa na to, jak postrzegamy świat

  • Spotkanie 3. - Filozofia w cywilizacji chińskiej. O zaskakująco innym postrzeganiu świata przez Chińczyków

  • Spotkanie 4. - Konfucjanizm w chrześcijaństwie. Na przykład o tym, czy Jezus jest konfucjańską bramą

  • Spotkanie 5. - Taoizm w chrześcijaństwie. Na przykład o tym, że Chrystus jest utożsamiany z odwiecznym Dao

  • Spotkanie 6. - Buddyzm w chrześcijaństwie. Na przykład o kenozie Chrystusa, jako wejściu w buddyjską pustkę

  • Spotkanie 7. - Pytania i odpowiedzi. 34 pytania i odpowiedzi, w tym takie kwestie jak: czy wolno kłaniać się przed portretem założyciela szkoły walki · czy można zastosować medytację zen na modlitwie · jak chrześcijanie chińscy obywają się bez europejskich pojęć: osoby, prawdy, wolności, miłości · czy joga jest niebezpieczna · jak rozumieć dalekowschodni kult przodków · czy Kościół w Chinach powinien wspierać rozwój demokracji · czego możemy się nauczyć od Chińczyków w obszarze ewangelizacji · czy warto przedstawiać Vivaldiego jako malarza · dlaczego dostrzegamy tylko zagrożenia, a nie widzimy chińskich świętych i męczenników, którzy oddali życie za Pana Jezusa.

Autor: Dariusz Klejnowski-Różycki

Format plików: mp3

Łączny czas: 8 godz. 38 min.

Wymiary: 14x12,5 cm

Produkty powiązane

30 innych produktów w tej samej kategorii: