Różaniec – niezwykła modlitwa

Różaniec – niezwykła modlitwa

Różańce są wykorzystywane do modlitwy przez chrześcijan. W tradycji Kościoła Katolickiego wyróżniamy cztery cykle Tajemnic – Radosne odmawiane w poniedziałki i soboty, Bolesne – we wtorki i piątki, Chwalebne – w środy i niedziele oraz Światła, którym poświęca się czwartki. W każdym z nich zawarte jest pięć Tajemnic, które przybliżają wiernym życie Chrystusa. Co ciekawe, nazwa „różaniec” wywodzi się z czasów średniowiecznych i oznacza „wieniec róż”. Wtedy to, modlitwy traktowane były jak duchowe kwiaty. Samo odmawianie różańca porównywane było z ofiarowaniem róż Matce Bożej. Paciorki służą także do zagłębiania się w treść innych modlitw, które nie polegają na rozważaniu Tajemnic. Sam święty Jan Paweł II przypominał, że moment modlitwy różańcowej to coś więcej, niż powtarzanie formuł – to przede wszystkim refleksje i kontemplacje, które nadają jej znaczenie.

Różaniec – jaka jest jego historia?

Modlitwa różańcowa cieszy się bogatą historią i długą tradycją odmawiania. Jak już wspomnieliśmy, jej nazwa wywodzi się jeszcze ze średniowiecza. Pierwotnie różaniec nazywany był Psałterzem Najświętszej Maryi Panny. Chociaż w Piśmie Świętym nie widnieją bezpośrednie wzmianki o tej formie pacierza, jego symbolika nawiązuje do potwierdzonych przez Kościół Katolicki objawień maryjnych. Najstarsze źródła mówią o różnych modlitwach różańcowych, jakie odmawiali święty Paweł z Teb i święty Benedykt. Pochodzą one z IV i V wieku. Jeżeli chodzi o Tajemnice Różańca, ich prekursorem był teolog i mnich Kartuzów w Kolonii Henryk Egher de Kalcar, który dokonał podzielenia różańca na „dziesiątki”, a na zakończenie „Zdrowaś Maryjo” dodał imię „Jezus” oraz uzupełnił modlitwę o klauzule z życia Chrystusa i Jego Matki. W dzisiejszych czasach paciorki występują w różnych formach – między innymi tradycyjnej oraz tak zwanej „dziesiątce”. Tę drugą możesz nabyć przykładowo w formie bransoletki z drzewa oliwnego. Dzięki niej, zawsze możesz poświęcić się modlitwie. Takie modele różańców często zastępują codziennie noszone medaliki, stając się nieodłącznym atrybutem wiernych.

Jakie się modlić z różańcem?

Różaniec rozumiany jako sznur paciorków służy do odmawiania wielu modlitw. Najpopularniejszą z nich jest oczywiście rozważanie Tajemnic w odpowiednio wyznaczone w tym celu dni. Każda z nich ukazuje fragment z życia Jezusa Chrystusa. Tradycyjny cykl różańcowy otoczony jest szczególnym uznaniem wśród katolików. Innymi popularnymi modlitwami są Koronki. Wyróżniamy Koronkę do Miłosierdzia Bożego, którą podczas objawienia przekazał świętej Faustynie Kowalskiej Syn Boży, Koronkę Najświętszego Imienia Jezus zapoczątkowaną w zakonie dominikanów oraz Koronkę Bł. Maryi Dziewicy znanej także jako Koronka świętej Brygidy. Niezależnie od tego, na którą z modlitw poświęcisz chwilę w ciągu dnia, zapewni Ci ona rozwój duchowy i wzmocni już istniejącą wiarę. W kontemplacji pomogą Ci również wybrane książki religijne, które stanowią świadectwo miłości Boga do człowieka. Jeżeli szukasz takiej właśnie literatury, sprawdź Nowennę do Maryi Rozwiązującej Węzły, w której zawarte są między innymi rozważania różańcowe papieża Franciszka. Różaniec cieszący się bogatą tradycją pomoże Ci w zjednoczeniu się ze Stwórcą za pośrednictwem Maryi.

0 Komentarz

Pozostaw swój komentarz

Reload

Wyślij