Imieniny Jana – sprawdzone pomysły na prezent

Imieniny Jana – sprawdzone pomysły na prezent

Imieniny Jana – sprawdzone pomysły na prezent

Imieniny Jana i związana z nimi historia imienia Jan

Imieniny Jana celebrujemy aż 58 razy w roku. Wyróżnia się trzy główne daty obchodzenia imienin Jana – 24 czerwca, 4 i 29 sierpnia. W ostatnich latach imię Jan triumfuje w rankingach imion nadawanych dzieciom w Polsce. Imię to podkreśla szczególną więź z Bogiem. Hebrajska forma imienia Jan – Jochanan oznacza „Jahwe jest łaskaw”. Imię Jan znane jest w Polsce z przekładów greckich i łacińskich, a od czasów średniowiecznych cieszy się sporą popularnością. Wcześniejsze formy imienia Jan to między innymi: Jaśko, Janko, Janosik czy Janisław. Wyjątkowe znaczenie tego imienia spowodowało jego szerokie rozpowszechnienie w wielu krajach chrześcijańskich. W Wielkiej Brytanii imię Jan znane jest pod postacią John, Jon i Ian, w Niemczech jest to głównie Johannes i Johanns, we Francji – Jean, a we Włoszech – Giovanii i Gianni.

  • Imienin Elżbiety
  • Imieniny Marty

Imieniny Jana, czyli wspomnienia liturgiczne ważnych postaci świętych

Ważne postacie biblijne, którym nadano imię Jan to między innymi Jan Chrzciciel oraz Jan Ewangelista. Imieniny Jana świętowane w Polsce są związane szczególnie z życiem i działalnością Jana Chrzciciela, który według Nowego Testamentu miał być osobą, która udzieliła Jezusowi chrztu w Jordanie. Kult Jana Chrzciciela widoczny jest nie tylko w kościele katolickim, ale także w kościeleprawosławnym, a muzułmanie uważają Jana Chrzciciela jako jednego z proroków. Święty Jan Chrzciciel jest czczony również w Polsce, zwłaszcza we Wrocławiu, którego jest patronem. Postać ściętej głowy Jana Chrzciciela to centralny element herbu Wrocławia od XIII wieku, który w nieco zmienionej formie zachował się do czasów współczesnych. Imieniny Jana związane są także ze wspomnieniem liturgicznym Jana Ewangelisty – jednego z dwunastu uczniów Jezusa, którego uważa się za autora Ewangelii oraz Apokalipsy świętego Jana. Imieniny Jana obchodzone 4 sierpnia to w kościele katolickim dzień wspomnienia świętego Jana Marii Vianney – patrona francuskich kapłanów. Janowi Marii Vianney przypisuje się wiele cudów, w tym uzdrowienia, a także proroctwa dotyczące przyszłości francuskiego kościoła. Ciekawym faktem dotyczącym świętego Jana Marii Vianney jest zwyczaj całowania ziemi po przybyciu do nowej parafii, który w późniejszym czasie przejął papież Jan Paweł II w czasie swoich licznych pielgrzymek.

Jaki prezent wybrać z okazji imienin Jana?

Imieniny Jana i szczególny charakter samego imienia to wyjątkowa okazja do celebracji tego święta wraz z naszym jubilatem. Warto pochylić się nad jedną z propozycji z naszego sklepu internetowego z okazji imienin Jana:

- ręcznie wykonane ikony z wizerunkiem świętego Jana Chrzciciela –na odwrocie ikony można umieścić dedykację z okazji imienin Jana

- obraz świętego Jana Bosko, który będzie ozdobą pokoju jubilata

- duży wybór różańców, m.in.: różańce w formie bransoletek, a także różańce do samochodu

- inspirujący film „Czyściec” w wersji DVD, dostępny w zestawie z książką

- Pisma Święte dostępne w wielu różnych wariantach.

0 Komentarz

Pozostaw swój komentarz

Reload

Wyślij