Imieniny Jacka - jak obchodzone są w Polsce?

Imieniny Jacka - jak obchodzone są w Polsce?

Imieniny Jacka - jak obchodzone są w Polsce?

Imieniny Jacka to jedno z tych świąt, które Polacy ochoczo celebrują. Same imieniny często są stawiane na równi z urodzinami. W tym dniu najbliżsi spotykają się we własnym gronie i winszują solenizantowi. Co ciekawe, imienin nie obchodzi się na Górnym Śląsku i Kaszubach. Imieniny Jacka to ustalone w kalendarzu liturgicznym wspomnienie świętego - patrona osób noszących to imię. W ciągu roku upamiętnienie ma miejsce kilkukrotnie, m.in. 10 lutego, 4 lipca i 17 sierpnia. Imię Jacek wywodzi się z greki i nawiązuje do kwiatu - hiacynta. Do Polski trafiło w formie “Jacenty”, jednak ostatecznie popularnością cieszy się pierwotne zdrobnienie.

Kim był święty Jacek?

Imieniny Jacka to wspomnienie świętego - Jacka Ostrowąż, duchownego, jednego z pierwszych dominikanów w Polsce. Swoją działalność religijną patron kierował w stronę ewangelizacji Karyntii, Moraw, Polski, Czech, Prus i Rusi. Z tego powodu nadano mu przydomki “Apostoła Słowian”, “Apostoła Północy” lub “Światła ze Śląska”. Jacek Ostrowąż żywił głęboki kult Matki Boskiej. Co warte zauważenia, był on siódmym dominikaninem i piątym Polakiem, który dostąpił zaszczytu kanonizacji. Zasługi świętego dla szerzenia wiary są godne podziwu i jednocześnie - naśladowania. Dlatego warto w dniu imienin Jacka poświęcić chwilę, na przybliżenie postaci patrona, który przysłużył się dla ludności słowiańskiej, która dzięki jego działaniu została nawrócona.

Co sprawić w prezencie na imieniny Jacka?

Imieniny Jacka wypadają kilkukrotnie w ciągu roku. Data najbliższa rocznicy narodzin jest tą, którą zwyczajowo powinno się celebrowa . Jeżeli szukasz prezentu na imieniny Jacka, który przybliży solenizantowi postać świętego, możesz zdecydować się na ikonę przedstawiającą patrona. Obraz dostępny jest w kilku rozmiarach. Innymi propozycjami są filmy religijne, książki, audiobooki, dewocjonalia lub gadżety nawiązujące do chrześcijaństwa. Dzięki odpowiednio dobranemu prezentowi na imieniny Jacka zyskasz pewność, że solenizant będzie miał w pamięci, kim był i jak wiele uczynił jego święty imiennik.

Imieniny Jacka - czyli jak pielęgnować pamięć o patronie?

Warto pamięta , że imieniny Jacka to doskonała okazja, by zatroszczyć się o pamięć o patronie. Pomoże w tym modlitwa, przyswojenie żywotu, zasług lub - gdy święto obchodzi ktoś z Twoich bliskich - sprawienie prezentu przypominającego o imienniku. Winszując, dobrze jest życzyć solenizantowi postawy wzorowanej na patronie, jego wstawiennictwa u Ojca w Niebie i wiary równie wielkiej, co u osoby wyniesionej na ołtarze. Święty Jacek był osobą zasłużoną dla ludności słowiańskiej, szerzył Słowo Boże, nawracał. To postępowanie przyczyniło się do tego, że obecnie wiele osób, chcąc rozwinąć się w wierze, decyduje się na wzór przyjąć właśnie jego. Takiego nastawienia warto życzyć solenizantowi, który otrzymał imię po uświęconym duchownym. Równie istotne jest to, by w dniu imienin Jacka spędzić czas z osobą, która właśnie celebruje swoje święto. To da solenizantowi poczucie przynależności do wspólnoty - czy to religijnej, czy też kochającej się rodziny.

0 Komentarz

Pozostaw swój komentarz

Reload

Wyślij