Szopki bożonarodzeniowe w kościołach

Szopki bożonarodzeniowe w kościołach

Szopki bożonarodzeniowe w kościołach to piękny symbol nadchodzących uroczystości narodzenia Pana Jezusa. Stajenki stawiane są w dobrze dostępnych dla wiernych miejscach, na przykład niedaleko ołtarza. Tradycyjnie w szopce bożonarodzeniowej znajdziemy figurki przedstawiające Świętą Rodzinę - Dzieciątko Jezus, Jego Matkę Maryję i świętego Józefa. Pozostałe postaci, których dobór jest opcjonalny to Trzej Królowie i pasterze. W szopkach bożonarodzeniowych w kościołach swoje miejsce zajmują także podobizny zwierząt - wołów, owiec, osła.

Jak długo stoją szopki bożonarodzeniowe w kościołach?

Szopki bożonarodzeniowe w kościołach są wystawiane na okres świąteczny, który rozpoczyna się wraz z adwentem i kończy w święto Trzech Króli - 6 stycznia. Wówczas w świątyniach wierni mogą podziwiać okazałe stajenki, w których ustawione zostają postaci biblijne. Szopki bożonarodzeniowe w kościołach na ogół są wielowymiarowymi dekoracjami, które dla uczestniczących w nabożeństwach są łatwo zauważalne. Ich obecność w świątyniach dowodzi uroczystości chwili oraz radości i wdzięczności wiernych.

Stajenki w kościołach to obraz wydarzeń religijnych

Szopki bożonarodzeniowe, które znajdziemy w kościołach to artystyczna wizualizacja wydarzeń religijnych. Sceny obrazują przyjście na świat Jezusa Chrystusa - Syna Bożego. Poza Dzieciątkiem leżącym w żłobie, w szopkach bożonarodzeniowych w kościołach nie może zabraknąć Maryi i jej oblubieńca - Józefa. Dobór pozostałych postaci jest zależny od wizji osoby wykonującej stajenkę - wśród nich mogą znaleźć się zwierzęta lub osoby witające Zbawiciela.

Szopka bożonarodzeniowa to coś więcej, niż tylko ozdoba

Szopki bożonarodzeniowe w kościołach pełnią rolę dekoracji oraz - co godne pamięci - symbolu religijnego, Świętego. Jest to tradycja, której popularność nie słabnie. Szopki bożonarodzeniowe w kościołach wzbudzają zachwyt wszystkich wiernych - zarówno dorosłych, jak i dzieci, wyrażając radość z nadchodzących uroczystości.

Tradycyjne stajenki to sposób na uhonorowanie chwili

Stajenki bożonarodzeniowe w kościołach to wyjątkowy atrybut grudniowych uroczystości. Wiele z nich jest wykonane z tradycyjnych materiałów - takich jak drewno, które maluje się odpowiednią farbą. Niejednokrotnie scenki są stawiane w świątyniach przez długie lata, stając się integralną, powracającą częścią wystroju. Szopki bożonarodzeniowe w kościołach to znak, że właśnie rozpoczyna się sezon świąteczny.

Wierni mogą się zainspirować

Stajenki bożonarodzeniowe w kościołach są na tyle okazałe, że wierni mogą się nimi zainspirować podczas dekorowania własnych domów. Co więcej, pokazują one, że ta wyjątkowa chwila zasługuje na zaakcentowanie odpowiednimi dodatkami. Szopki bożonarodzeniowe w kościołach często bywają bogato zdobione, składają się z mnóstwa elementów, z których każdy ma jakieś znaczenie lub odwzorowanie w treści Pisma Świętego. Tradycja chrześcijańska jest bogata w radosne elementy, takie jak dekoracje i inscenizacje najważniejszych treści Biblii.

0 Komentarz

Pozostaw swój komentarz

Reload

Wyślij