Adwent 2021 - kiedy wypada i jakie towarzyszą mu zwyczaje?

Adwent 2021 - kiedy wypada i jakie towarzyszą mu zwyczaje?

Adwent to okres rozpoczynający rok liturgiczny w Kościołach chrześcijańskich. Rozpoczyna się pomiędzy 27 listopada a 3 grudnia i trwa do Wigilii Bożego Narodzenia. Adwent 2021 ma początek 28 listopada. Sam moment w roku to czas, kiedy wierni przygotowują się na obchody rocznicy dnia narodzin Chrystusa - 25 grudnia. To także chwila refleksji i oczekiwania na Jego powtórne przyjście w chwale. Adwent obfituje w zwyczaje, które motywują wiernych do pielęgnowania wiary.

Adwent 2021 - symbolika, która trwa od pokoleń

Adwent 2021 to wyjątkowy czas. Coroczne uroczystości są przepełnione symboliką. Wśród znaków adwentu znajdziemy m.in. wieniec adwentowy wykonany z gałązek choinki i czterech świec symbolizujących cztery niedziele tego okresu, kalendarz adwentowy, który pomaga odliczać dni do Świąt Bożego Narodzenia i lampion, którego ścianki przypominają gotyckie witraże. Ostatni symbol nawiązują do przypowieści o roztropnych pannach. Wśród zwyczajów adwentowych widnieje także wędrująca figurka Matki Bożej. Tradycja ta polega na przyjmowaniu do domu podobizny Maryi przez dziecko, którego serduszko z wypisanymi dobrymi uczynkami zostało wylosowane podczas rorat. Wówczas cała rodzina celebruje “rodzinną liturgię”, modli się i rozważa treść Pisma Świętego. W symbolice adwentu wykorzystuje się również świecę roratnią - roratkę.

Co oznacza słowo “adwent”?

Adwent to słowo pochodzące z łaciny, oznaczające “przyjście”. Bezpośrednio nawiązuje do obchodów rocznicy przyjścia na świat Zbawiciela. Chrześcijanie celebrują nie tylko sam dzień Bożego Narodzenia, ale także okres go poprzedzający. W tym celu często nabywają kalendarze adwentowe, w których wnętrzu - 24 okienkach - widnieją drobne upominki lub słodycze. Z kolei w kościele co tydzień zapala się jedną z czterech świec umieszczonych w wieńcu. Nie bez znaczenia jest także marsz dzieci z lampionami podczas rorat. Bogata symbolika adwentu 2021 i każdego innego to wyraz ogromnej radości wiernych.

W obchodach adwentu uczestniczą także najmłodsi

W obchodach adwentu uczestniczą także najmłodsi wierni. Przykładem jest procesja dzieci do ołtarza z lampionami w rękach i sama obecność na mszy roratniej. Dzięki temu możliwa jest pielęgnacja tradycji i kultu maryjnego - roraty to msza ku chwale Matki Bożej. Adwent 2021, który zaczyna się pod koniec listopada to doskonałe przygotowanie do Bożego Narodzenia. To także czas rozważań, modlitwy i celebrowania jednego z najpiękniejszych momentów roku liturgicznego. To okres wielkiej radości.

Czas ogromnej radości

Adwent 2021 to piękny, radosny czas, który pomoże wiernym przygotować się do narodzin Jezusa Chrystusa. Wówczas szczególnym szacunkiem darzy się Jego Matkę - Maryję Pannę. Adwent jest pełen symboli, których znaczenie nawiązuje do wielowiekowej tradycji. Często stanowią one łącznik pomiędzy wyznaniami chrześcijańskimi. Mimo to katolicy posiadają własne zwyczaje, które nawiązują do najważniejszych dla nich elementów wiary - mowa tu m.in. o płonącej świecy roratniej.

0 Komentarz