Jak przygotować się na chrzciny?

Jak przygotować się na chrzciny?

Podpowiadamy, jak przygotować się na chrzciny

Przygotowanie chrzcin jest ważnym wydarzeniem dla rodziców, ale także i ich dziecka, które w momencie udzielenia sakramentu chrztu świętego zostaje dopuszczone do wspólnoty Kościoła katolickiego. Wielu młodych rodziców zastanawia się, jak przygotować się na chrzciny, aby wydarzenie to było niezapomnianym momentem w życiu ich oraz ich dziecka. Zachęcamy zatem do zapoznania się z naszymi praktycznymi wskazówkami dotyczącymi tego, jak przygotować się na chrzciny od A do Z.

- Pamiątki Chrztu

-Wyprawka do chrztu

- Czym jest Chrzest Święty?

Proces przygotowania się do chrzcin rozpoczyna się od spełnienia kwestii formalnych

Należy wyraźnie zaznaczyć, że przygotowania do chrzcin rozpoczynają się od spełnienia wymogów kościelnych. Mowa tutaj o dostarczeniu odpowiednich dokumentów, które otwierają drogę ku udzieleniu sakramentów nowo narodzonemu dziecku. Przepisy kościelne jasno precyzują, że do kancelarii parafialnej należy dostarczyć:

- akt urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego

- zaświadczenie o udzielonym rodzicom ślubie kościelnym

- dane przyszłych rodziców chrzestnych – ich imiona, nazwiska i adresy zamieszkania

- nowe przepisy wymagają od rodziców chrzestnych uzyskania ze swojej parafii zaświadczenia, że mogą zostać chrzestnymi.

Warto również dodać, że uroczystość chrztu świętego w większości parafii odbywa się około 3 tygodni od zgłoszenia się do parafii. Rodzice mogą wybrać, na której mszy chcą ochrzcić swoje dziecko, a także to, czy ceremonia ma być elementem mszy czy ma odbywać się zaraz po jej zakończeniu. Po spełnieniu powyższych wymogów można przystąpić do kolejnych etapów przygotowania do chrzcin.

- Co należy przygotować na chrzest?

- Co wnosi w życie człowieka Chrzest Święty?

Przygotuj plan, który pomoże ci w tym, jak przygotować się na chrzciny

Kwestie przygotowań do chrzcin warto rozpocząć od sporządzenia planu. Dobrze sprawdzają się tutaj planery, które stały się niezwykle modne w planowaniu różnego typu działań – w ofercie sklepu Dystrybucji Katolickiej znajdują się planery w formie książkowej z aktualnym kalendarzem, które warto wykorzystać, gdy zastanawiamy się, jak przygotować się na chrzciny.

Zobacz, jak przygotować się na chrzciny od A do Z

Po uroczystości chrztu świętego w kościele, wielu rodziców organizuje przyjęcia w domu lub w lokalu, które są okazją do spotkania w gronie rodziny i przyjaciół. W przygotowaniach do chrzcin warto uwzględnić wręczanie bądź wysyłanie zaproszeń na uroczystość z odpowiednim wyprzedzeniem. Nie zapominajmy również o wyborze rodziców chrzestnych – należy zwrócić uwagę na to, czy wybrane osoby pragną nimi zostać oraz czy nie ma tutaj żadnych przeciwwskazań pod względem wymogów prawa kościelnego. Na liście przygotowań do chrzcin nie może zabraknąć również punktu w postaci zakupu szatki do chrztu, która odgrywa kluczową rolę podczas uroczystości.

Co warto przeczytać, aby dobrze przygotować się na chrzciny?

Warto zaznaczyć, że chrzciny wymagają przygotowania także w kwestii duchowej. Pomocne mogą okazać się tutaj nasze pozycje książkowe, na przykład różne wydania Pisma Świętego, a także liczne publikacje o chrzcie świętym przeznaczone dla rodziców dziecka oraz przyszłych rodziców chrzestnych.

Zobacz także:

- Najlepsza pora roku na Chrzest Święty

- Biblie dla małych dzieci na Chrzest

- Pamiątki z grawerem na Chrzest

0 Komentarz