Roraty - Tradycja Adwentowa

Roraty - Tradycja Adwentowa

Roraty – cudowny czas dla najmłodszych i nie tylko

Zbliżający się czas Świąt niech będzie duchowym przygotowaniem się do pełnego i owocnego świętowania. Ów duchowe przygotowanie to przemyślenia, postanowienia, dobre uczynki, miłość i miłosierdzie wobec otaczających nas ludzi i bliskich. Ucieleśnieniem tego wszystkiego jest Matka Boska. I to właśnie ku jej czci oraz w ramach duchowych, przedświątecznych przemyśleń wewnętrznych są organizowane Roraty, czyli cudowny czas dla najmłodszych i nie tylko.

Czym są roraty?

Roraty to historyczny zwyczaj, tradycja, obrządek przekazywany z pokolenia na pokolenie. Roraty to poranne msze odprawiane wczesnym świtem, gdy jeszcze zmrok na dworze panuje. To msze wedle określonego obrządku rozpoczynające się zwyczajowo zgaszonym oświetleniem całego Kościoła, palącym się wyłącznie światłem z przyniesionych przez wiernych lampionów adwentowych i pieśnią: „Chwała na wysokości Bogu” wraz z którą światłość nastaje w kościelnej przestrzeni. Roraty to okres przygotowania na wielkie wydarzenie narodzin Dzieciątka Jezus. Z mroku grzechu ma wyłonić się swoista światłość, którą symbolizują lampiony na roraty. Msze roratnie to też wspomnienie przypowieści biblijnej o roztropnych pannach oczekujących na przyjście Oblubieńca. Czas Rorat to nie tylko piękny okres dla naszych pociech, które zwykle w tym czasie zapisują dobre uczynki na karteczkach i zanoszą do ołtarza, maszerując na roraty z pięknym lampionem. To też czas dla rodziców, by uczestniczyć – w miarę możliwości – z pociechą we mszach porannych, aby zacieśniać piękne relacje miłości i wzajemnego zrozumienia, a także czas przemyśleń i duchowego wyciszenia - nawet dla dorosłych. To wszystko niosą ze sobą Roraty.

Roraty – kiedy jest ich czas? Ile trwają roraty?

Roraty to okres Adwentu w Kościele katolickim, czyli czas stanowiący początek nowego roku liturgicznego w Kościele. Rozpoczynają się w poniedziałek po pierwszej niedzieli Adwentowej i trwają przez cały Adwent. Odbywają się zazwyczaj codziennie od poniedziałku do soboty, bez niedzieli. Zwyczajowo i zgodnie z tradycją roraty odbywają się zawsze wczesnym rankiem, ale z biegiem czasu coraz więcej diecezji podejmuje decyzje o roratach popołudniowych (zwykle w okolicy godz. 18), aby umożliwić większej liczbie wiernych na uczestnictwo w roratniej mszy. Najczęściej trwają około 30-40 minut, by uduchowić dzieci i starszych wiernych, a jednocześnie umożliwić im codzienne podążanie na czas do szkoły czy pracy.

Jak wyglądają roraty?

Roraty to obrządek zgodny z założeniami mszy świętej. Wyróżnia się jednak wspomnianą ciemnością i rozświetleniem lampionami, co symbolizuje oczekiwanie na nadejście bożego dziecię, jak i wyjście z mroku grzechu. Uczestnictwo małych i dużych dzieci jest tu również charakterystyczne i powoduje, że Kościół zyskuje na dziecięcej radości i energii wprowadzanej do murów Kościoła. Roraty to też specjalna, roratnia świeca zapalna tuż przy wińcu adwentowym ku czci Matki Bożej. Symbolizuje ciało i duszę człowieka.

Lampiony - cudowny pomysł dla dzieci

Jest ich naprawdę wiele do wyboru, a uczynią drogę dziecka na poranną mszę bardziej wyjątkową i nadzwyczajną. Postaw na kolorowe, bogato zdobione scenkami biblijnymi i świątecznymi. To naprawdę bardzo dobry pomysł na podarek dla malucha.

Jeżeli poszukujesz prezentów na Święta Bożego Narodzenia, ale nie wiesz jeszcze co możesz kupić, sprawdź nasz artykuł Pomysł na prezent świąteczny dla najbliższych.  Zapraszamy również do zapoznania się z naszą kategorią prezenty dla najbliższych, gdzie znajdziesz ciekawe produkty idealnie pasujące na prezenty w bardzo atrakcyjnych cenach. 

0 Komentarz