Recenzja Filmu Nieplanowane

Recenzja Filmu Nieplanowane

„Nieplanowane” – film, który otwiera oczy

Filmy religijne mają na celu uświadamianie ludzi. Podobną rolę odgrywa film Nieplanowane opowiadający prawdziwą historię Abby Johnson – aktywistki na rzecz zakazu aborcji w Stanach Zjednoczonych. Główna bohaterka pełniła funkcję dyrektora kliniki aborcyjnej, myśląc, że w ten sposób pomaga kobietom. W czasie tej pracy była odpowiedzialna za przeszło dwadzieścia dwa tysiące przerwanych ciąż. Jedno wydarzenie całkowicie zmieniło jej światopogląd. Uchwycone w filmie sytuacje otwierają oczy na to, czym tak naprawdę jest aborcja. Autorzy pokazują jak wygląda proces przygotowawczy, co sprawia, że film „Nieplanowane” jest wart zobaczenia, bez względu na to, czy jesteśmy zwolennikami, czy też przeciwnikami prawa do aborcji. Zdecydowanie jest kierowany nie tylko do katolików. Nieistotne czy widz wierzy w Boga, czy nie, dzieło kinematografii, nawiązuje do powszechnych zasad etyki, przyjętych w życiu społecznym. Obejrzenie filmu skłoni każdego do głębokich przemyśleń na temat wartości życia, również tego nienarodzonego. Tak uświadamiający obraz wniesie w mentalność ludzką niezastąpione wartości.

Historia kobiety, która pragnęła pomagać

Główna bohaterka filmu pragnęła pomagać kobietom, które zaszły w nieplanowaną ciążę. Była przekonana, że praca w klinice aborcyjnej to coś odpowiedniego dla niej. W rzeczywistości okazało się inaczej - Abby Johnson zrozumiała, czym jest przerwanie ciąży. Film pokazuje przemianę kobiety, która w pewnym momencie otworzyła oczy na to, co dzieje się na świecie. Chcąc realnie pomagać ludziom, zdecydowała się zostać aktywistką społeczną, działającą na rzecz obrony życia nienarodzonego. Ta historia ukazana w filmie „Nieplanowane” pomaga zrozumieć z czym łączy się aborcja. Dzięki wartościom moralnym produkcja ta zgadza się w wyraźny sposób z naukami Pisma Świętego w myśl których wychowani zostali katolicy. Okazuje się, że obok książek religijnych także historie zwykłych, niezwiązanych z Kościołem osób można odebrać jako ważne lekcje. Film „Nieplanowane” to doskonały przykład takiego właśnie zjawiska. Ten obraz kinematografii przedstawiający realne problemy świata nas otaczającego pozwala zastanowić się głębiej nad tym, czym jest dar życia, który otrzymaliśmy od Boga.

Film „Nieplanowane” jako źródło niezastąpionych wartości

Historia ukazana w filmie pokazuje, jak niewiele trzeba, aby całkowicie zmienić ludzki światopogląd. Najważniejsze wartości, takie jak umiłowanie i poszanowanie każdego życia, nawet nienarodzonego, jakie można wynieść po zobaczeniu dzieła stanowią bezwątpienia jego największe atuty moralizatorskie. Już sama fabuła oparta na prawdziwych zdarzeniach zachęca do sięgnięcia właśnie po ten film. Ta niezwykła przemiana, jaka nastąpiła w przypadku głównej bohaterki pokazuje, że to nieświadomość jest często przyczyną złych decyzji. Odpowiedzialna za kilkadziesiąt tysięcy przerwanych ciąż Abby Johnson w jednej chwili staje się zwolenniczką ochrony każdego życia. Jak dowodzi przykład filmu „Nieplanowane” inspiracji do wielkich przemian możemy szukać nie tylko w książkach o świętych. Film ten jest polecany również osobom niebędącym chrześcijanami, ponieważ wyniesione z niego wartości są na tyle uniwersalne, że trafią w serca każdego człowieka. Tak uświadamiające obrazy są w pełni godne uwagi fanów kina, z którego można wynieść ważne lekcje odnośnie do postaw, jakie przybierają ludzie w ciągu całego życia.

„Nieplanowane” to zdecydowanie film, który otwiera oczy. Zwracający uwagę na ochronę życia nienarodzonego obraz stanowi źródło wielu powszechnie uznawanych wartości.

0 Komentarz