Ksiądz Piotr Pawlukiewicz Nauki

Ksiądz Piotr Pawlukiewicz Nauki

Duchowny, który kochał ludzi i głosił Słowo Boże na całym świecie - ks. Piotr Pawlukiewicz: biografia i nauki 

Ksiądz Piotr Pawlukiewicz urodził się w 1960 r. w Warszawie. Zaraz po ukończeniu Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w mieście zamieszkania, wstąpił na parafię św. Wincentego Paulo w Otwocku, gdzie pracował dwa lata. W międzyczasie ukończył studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na kierunku teologii pastoralnej, a także zdał retorykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i homiletykę w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Był człowiekiem uzdolnionym, wykształconym, pełnym zainteresowań oraz miłości do ludzi. Był również redaktorem archidiecezjalnego radia "Józef" w stolicy Polski, prowadził swoje audycje także w Radio Plus Warszawa - po tych doświadczeniach napisał dwutomową książkę pt. “Kazania Radiowe”. W związku z pracą w studio, stał się również członkiem redakcji radiowej mszy świętej w kościele św. Krzyża w ukochanej Warszawie. Ks. Piotra Pawlukiewicza mianowano także kapelanem kaplicy w Sejmie RP. Był czynnym wykładowcą uwielbianej homiletyki, a także duszpasterstwa rodzin w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym. Oba tematy pasjonowały go, znajdował w nich również duże ukojenie. Czynnie organizował rekolekcje i swoje nauki w wielu miastach Polski, a także podróżował głosząc Słowo Boże poza krajem. Wielokrotnie był w m.in. Sztokholmie, Londynie, Dortmundzie, Zurychu, Bernie, Rzymie i Budapeszcie. Poruszał tematy w nietypowy sposób, ujmując nawet kontrowersyjne kwestie, czym zrzeszał sobie wielu słuchaczy i przyjaciół.

Duszpasterz, autor książek, muzyk, który nade wszystko chciał pomogać innym

Poza drogą duszpasterza, Piotr Pawlukiewicz odnajdywał swoją pasję w muzyce oraz pisaniu. Razem z dwójką przyjaciół utworzył zespół nazwany Kontrast, który w latach działalności nagrał cztery albumy. Początkowo nie były one udostępnione, natomiast dziś możemy ich posłuchać, dodatkowo jedna z nich dedykowana jest dzieciom i może być znakomitym prezentem na Pierwszą Komunię Świętą. Ksiądz wyraził się o tej twórczości, że nawiązywała ona do nastoletniego marzenia. Pod jego nazwiskiem pojawiło się także, aż siedemnaście książek religijnych, które poruszają rozmaite tematy. Możemy wyróżnić szczególnie “Seks - poezja czy rzemiosło”, a także “Czarny humor, czyli o kościele na wesoło”.

Nauki ks. Piotra Pawlukiewicza, czyli dlaczego homilie duchownego były zawsze trafione idealnie w potrzeby?

Duszpasterz czynnie edukował w kraju i poza nim, prowadząc bardzo aktywne życie i przy tym poruszając różnorodne tematy. Nauki ks. Piotra Pawlukiewicza były tak cenne, że niektóre spotkania nagrywano, a wierni bardzo często korzystali z jego pomocy i rad. Magia przemówień polegała nie tylko na odpowiednim doborze słów czy ciepłym głosie, jaki ksiądz Piotr posiadał. Chodziło głównie o to, o czym opowiadał. Jego bliski przyjaciel, z którym znał się ponad czterdzieści lat, ks. Bogusław Kowalski, wyraził się o nim: “– Już w seminarium zauważył, że w duszpasterstwie bardzo mało mówi się o rodzinie, prawdziwych realiach rodzinnych, relacjach mąż-żona, relacjach rodziców z dziećmi. Homilie prawie w ogóle nie dotykały konkretnych pytań i dylematów, jakie mieli ludzie wierzący, a on chciał być zawsze blisko ludzkiego życia i dotykać realnych sytuacji. Dlatego rozpoznawał je, a potem podejmował w homiliach.” W którymś momencie ks. Piotr postanowił pisać jeszcze więcej książek, które wypełnił swoimi naukami i spojrzeniami na świat. Dzięki temu do dzisiaj możemy czerpać z nich lekcje i wnioski. Na koniec wywiadu z ks. Bogusławem, ten dodał, że Piotr “do końca życia miał kontakt z ludźmi i ich egzystencjalne czy rodzinne pytania przekształcał na tematy swoich katechez.”

Zobacz także inne książki ks. Piotra Pawlukiewicza:

Mężczyzna 2.0 Rzecz o męskości

Przeczytaj także:

Biografia - Ksiądz Piotr Pawulkiewicz

0 Komentarz