kiedy odbędą się komunie w 2020 ? - terminy

kiedy odbędą się komunie w 2020 ? - terminy

Pierwsza Eucharystia dla dzieci a koronawirus. Kiedy będą Komunie 2020 roku?

Komunie dla dziewczynek oraz chłopców w tym roku wyglądać będą znacznie inaczej niż dotychczas. Panująca epidemia Covid-19 wytrąciła z rytmu wiele wydarzeń, w tym uroczystości kościelnych. Czekają nas zmiany dotyczące terminów, ale także reorganizacji ceremonii. Jak wszystko się potoczy podczas mszy i czy będzie ona w ogóle odprawiona, przeczytasz w artykule: Komunia 2020

Terminarz udzielania Drugiego sakramentu w tym roku, w pełni uzależniony jest od miejscowości oraz parafii. Dużą moc będą mieli również wierni, w tym rodzice dzieci pierwszokomunijnych. Z wiadomych informacji, niektórzy księża nie zgodzili się na odprawienie Sakramentu w innym terminie, decydując się na pewne ryzyko. Inni postanowili rozgrupować dzieci na pomniejsze grupy i udzielać im Komunii co niedzielę aż do września. Natomiast niektóre instytucje postanowiły ruszyć z uroczystościami w biało-złotej aurze od października, jednak jedynie po spełnieniu jednego warunku, jakim jest planowany powrót dzieci do szkół (wrzesień).

Kiedy Komunia 2020 roku? Wachlarz wątpliwych dat i przesuwanie terminów

Największy wpływ na osobną parafię mają wierni, w przypadku Drugiego Sakramentu, są to rodzice i dzieci decydujący, kiedy ruszy udzielanie Komunii 2020 r. i w jak dużych grupach będzie ona się odbywała. Jedno jest pewne, na tegoroczną Pierwszą Komunię Świętą dzieci będą ubrane w dodatkowe maseczki oraz rękawiczki, zachowując wyznaczoną odległość od pozostałych uczestników obecnych podczas rozdawania hostii.

Według przypuszczeń, w województwie warmińsko-mazurskim przygotowania do Komunii 2020 r. odbywać będą się na przełomie końca kwietnia a początku maja. Biskup Jerzy Mazur z Diecezji Ełckiej powiedział: “Patrząc na dobro i bezpieczeństwo rodzin oraz dzieci postanowiłem, aby przenieść wszystkie pierwsze komunie święte na czerwiec.” Z tym zdaniem zgodziło się wiele innych instytucji kościelnych, które pod warunkiem rodziców, zmniejszyły grupy dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii tak, aby liczba pozwoliła na przeprowadzenie ceremonii w jak największym bezpieczeństwie.

Wśród pomniejszych parafii zauważyć można chęć odprawiania Komunii 2020 r. indywidualnie, a za okres udzielania Sakramentu wyznaczono czas od maja do września, czyli pozwalając dzieciom na przyjęcie Eucharystii w tym samym roku i przed zaczęciem kolejnej klasy szkoły podstawowej.

Eucharystia w Warszawie i na śląsku, kiedy będą Komunie 2020 roku?

“- Z racji na zawieszenie spotkań w parafiach, przygotowujących dzieci do I Komunii Świętej, prosimy rodziców o troskę w wymiarze katechizacji swoich dzieci w domu, poprzez wspólną modlitwę w rodzinie oraz wyjaśnianie prawd wiary – stanowi to uzupełnienie katechezy szkolnej, która obecnie prowadzona jest w sposób zdalny”. Takie informacje przekazuje nam Archidiecezja Warszawska.

W województwie mazowieckim trwają przygotowania do I Komunii św. 2020 r., która oficjalnie została przełożona na terminy odpowiadające parafiom, w tym księżom, ale także rodzicom oraz rodzinom. Pierwsze uroczystości mogą odbyć się nawet na koniec maja.

Inna sprawa dzieje się w województwie śląskim, zważywszy na rozwój koronawirusa w kopalniach. Wiele parafii wyraziło chęć udzielania Sakramentu od końca września, znacznie zmniejszając grupy dzieci. Niektóre tereny objął termin od października 2020 r., za spełnieniem wymogu posłania dzieci do szkół (we wrześniu).

Poznaj nasze:

Pamiątki Pierwszej Komunii Świętej

Pamiątki Chrztu Świętego

Filmy religijne

Przeczytaj również:

Pierwsza Komunia Święta - w której klasie?

Pierwsza Komunia Święta - przygotowania krok po kroku

Jaki prezent na Komunię dla dziewczynki?

Jaki prezent na Komunię dla chłopca?

Wyjątkowe upominki komunijne w internecie

0 Komentarz

Pozostaw swój komentarz

Reload

Wyślij