Roraty 2020

Roraty 2020

Czym tak właściwie są roraty?

Roraty, inaczej msza roratna to nabożeństwo ku czci Najświętszej Maryi Panny odprawiane o świcie w czasie trwania adwentu. Nazwa mszy wywodzi się od introitu, czyli chrześcijańskiego śpiewu liturgicznego, który rozpoczyna się od słów tłumaczonych jako „spuśćcie rosę niebiosa”. Dla rorat charakterystycznymi częściami nabożeństwa są zapalenie świecy zwanej roratką, która symbolizuje Matkę Bożą oraz marsz dzieci z lampionami adwentowymi w stronę ołtarza. Takie latarenki wykorzystywane podczas rozpoczęcia mszy są tradycyjnie ozdabiane scenami zaczerpniętymi z Pisma Świętego. Roraty pomagają w przygotowaniu chrześcijan na ponowne nadejście Pana Jezusa mającego dać wiernym nowe życie po dokonaniu Sądu Ostatecznego, a także – w kontekście nachodzących uroczystości grudniowych – do Świąt Bożego Narodzenia, kiedy to obchodzi się dzień, w którym Zbawiciel przyszedł na świat po raz pierwszy. Nabożeństwa adwentowe odznaczają się ogromną tradycją, która rozpoczęła się jeszcze w dawnej Polsce, dlatego też, wyznający katolicyzm obywatele tak licznie aktywnie uczestnicząw obchodach mszy roratnych już od najmłodszych lat.

Jak przygotować się na uczestnictwa w roratach?

Każdy chrześcijanin uczestniczył w roratach. Ich ogromne znaczenie dla wiernych oraz to, co wnoszą do ich świadomości pomaga w godnym celebrowaniu Świąt Bożego Narodzenia. Wówczas szczególną czcią i wzmożoną pamięcią otacza się matkę Chrystusa – Maryję. Jak wiadomo, kult Matki Bożej jest mocno zakorzeniony w kulturze polskiej, czego dowód stanowi określenie, jakie Jej nadano jeszcze w szesnastym wieku– Królowej Polski. Jednak, do uczestnictwa w roratach 2020 także należy odpowiednio się przygotować. Najważniejsze jest zachowanie skupienia podczas nabożeństw. Przytaczane wówczas słowa oraz odmawiane modlitwy powinny trafiać do serc zebranych wiernych, którzy aktywnie uczestniczą w owych praktykach religijnych. Codzienne uczestnictwo we mszach roratnych pozwoli nam na duchowe przygotowanie się do nadchodzących Świąt, a także przypomni nam o obiecanej paruzji Pana Jezusa. Dzieci mogą wówczas oświetlać świątynię lampionami nawiązującymi do przypowieści o roztropnych pannach, co dodatkowo zaktywizuje je do uczestnictwa w nabożeństwie. Ten wyjątkowy okres w roku, jakim są roraty w pełni zasługuje na zaangażowanie wiernych.

Roraty – dlaczego są tak istotne?

W 2020 roku adwent rozpoczyna się dwudziestego dziewiątego listopada. Razem z nim katolicy ruszą chętnie do kościołów, aby uczestniczyć w roratach. Te niezwykłe nabożeństwa to przygotowanie do nadejścia Chrystusa w dniu Sądu Ostatecznego, ale również rocznicy Jego pierwszego przyjścia na świat w celu odkupienia win ludzkości. Wówczas pielęgnuje się także pamięć o matce Zbawiciela – Najświętszej Maryi Pannie. Msze roratne stanowią ważny element życia chrześcijańskiego, podobnie jak sam okres adwentu. Choć tradycyjnie odbywają się o świcie, wielu wyznawców katolicyzmu zbiera się w ich trakcie w świątyni i wspólnie składa cześć Synowi Bożemu oraz Jego Rodzicielce. To niewątpliwie wydarzenie, które mocno mobilizuje wiernych do aktywnego udziału w życiu religijnym, dzięki czemu zachowują oni pełną świadomość tego, czego wspomnienie obchodzi się w grudniu. Sam adwent można celebrować na wiele sposobów. Poza roratami, przygotowaniem lampionów, czy szerzeniem dobrych uczynków popularne są również kalendarze adwentowe, umilające czas oczekiwania na Święta. Wszystkie te elementy sprawiają, że czas, kiedy co rano zbieramy się na mszach roratnych jest dla nas pełen radości.

Sprawdź naszą ofertę, w której znajdziesz: Szopki Bożonarodzeniowe, KolędyLampiony na Roraty

Warto przeczytac również:

Adwent 2020

Przygotowania do Adwentu 2020

Roraty - tradycja adwentowa

0 Komentarz

Pozostaw swój komentarz

Reload

Wyślij