Bogata tradycja Szopek Bożonarodzeniowych

Bogata tradycja Szopek Bożonarodzeniowych

Historia szopek bożonarodzeniowych w pigułce

Szopki bożonarodzeniowe to makiety lub dioramy przedstawiające miejsce, gdzie na świat przyszedł Jezus Chrystus. Zobrazowane z ich wykorzystaniem sceny nawiązują do momentu przybycia pasterzy lub Trzech Mędrców.W tradycyjnej stajence bożonarodzeniowej można odnaleźć figury Dzieciątka i Jego opiekunów – Maryi i Józefa, a także aniołów, zwierząt i osób, które zjawiły się na miejscu podążając za Gwiazdą Betlejemską. Tradycja szopek bożonarodzeniowych została zaczerpnięta z obnośnych teatrzyków kukiełkowych i ludowych jasełek, których początek wziął się od średniowiecznych misteriów kościelnych. Co ciekawe, wygląd stajenek świątecznych różni się w zależności od regionu świata, między innymi poprzez odmienny dobór postaci, jakie uczestniczą w przedstawianej scence. Można spotkać szopki bożonarodzeniowe w postaci miniatur lub też takie o realistycznych wymiarach. W okresie Świąt Bożego Narodzenia stajenki stanowią istotny element wystroju kościołów. Istnieje wiele różnorodnych rodzajów szopek, w tym takie, których postacie grane są przez żywych ludzi i zwierzęta. Pierwszą z tego typu scen zainicjował święty Franciszek w 1223 roku.

Najpopularniejsze rodzaje stajenek bożonarodzeniowych

Szopki bożonarodzeniowe różnią się od siebie – ciężko jest znaleźć identyczne modele. Wyjątkowość i niepowtarzalność to cechy, które są mocno pożądane w przypadku makiet. Można doszukać się wielu intrygujących pomysłów – bogato zdobione lub wręcz przepełnione minimalizmem, małe, duże, czy też ręcznie wykonane. Każda z szopek bożonarodzeniowych jest bez wątpienia niezwykle okazała. Wśród polskich propozycji na szczególną uwagę zasługują szopki krakowskie. Mocno zdobione, wielowieżowe sceny o architekturze nawiązującej do zabytków miasta, od którego wzięła się ich nazwa przedstawiają misterium Bożego Narodzenia. Co warte zaznaczenia, stajenki te zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO oraz jej krajowego odpowiednika. Z kolei za granicą – we Włoszech – taką samą popularnością cieszy się szopka neapolitańska, która po raz pierwszy stanęła w kościele Santa del Presepe w trzynastym wieku. Te stajenki wykonuje się z malowanej terakoty, rzadziej z korala lub muszli morskich, a za scenerię służy krajobraz Neapolu lub jego okolic.

Szopki bożonarodzeniowe – nieodłączny element obchodu Świąt

Trudno wyobrazić sobie Święta bez pięknie wykonanych szopek bożonarodzeniowych zdobiących zaszczytne miejsca w domach wiernych, a także w świątyniach. Tak przedstawione scenki to wspaniały sposób na podkreślenie radości łączącej się z grudniowym czasem. Kiedy tylko rozpoczyna się okres około świąteczny wielu z nas zabiera się za aranżowanie stajenki bożonarodzeniowej, która uzupełni wystrój wybranego pomieszczenia, ciekawie komponując się z choinką i kolorowymi lampkami. Jak widać, tradycja makiet świątecznych jest z nami od wieków, dzięki czemu zakorzeniły się one na stałe w chrześcijańskiej kulturze. Przywołanie momentu, gdy Zbawiciela na świecie witali Mędrcy i pasterze to także umocnienie nadziei na życie w zgodzie ze Stwórcą oraz Jego dalszą opiekę nad ludźmi. Szopki bożonarodzeniowe występują w różnych formach, jednak zawsze nawiązują do tego samego – szczególnego – wydarzenia, co czyni je niezastąpionymi w okresie, w którym wierni celebrują Dzień Narodzenia Pańskiego. Niezależnie od regionu świata, z łatwością można odnaleźć o tym czasie stajenkę odpowiadającą kulturze danego miejsca.

U nas dostępne są: Szopki Bożonarodzeniowe, KolędyLampiony na Roraty, Stajenki Bożonarodzeniowe

Warto przeczytac również:

Adwent 2020

Przygotowania do Adwentu 2020

Roraty 2020

0 Komentarz

Pozostaw swój komentarz

Reload

Wyślij