Obniżka! Ostatni korespondent. 1939 Oblężenie Warszawy - film DVD Zobacz większe

Ostatni korespondent. 1939 Oblężenie Warszawy - film DVD

KM0120

21,17 zł

-15%

24,90 zł

Opis

Więcej informacji

Oblężenie Warszawy to nie tylko zrujnowane budynki, czy niemieckie bombowce, wielką sprawą było to, co się przydarzyło ludności cywilnej w Warszawie.


20 września na pożyczonej z amerykańskiej ambasady maszynie do pisania, wystukałem pożegnalny list do rodziny. Julien Bryan, amerykański dokumentalista i fotografik, w niezwykłych okolicznościach, znalazł się we wrześniu 1939 r. w bombardowanej Warszawie. Przez kilka lat z rzędu każdego lata jeździłem po świecie, robiąc filmy dokumentalne o różnych dziwnych miejscach – napisał na wstępie do opublikowanej w roku 1940 książki “Oblężenie”, faktograficznego zapisu z oblężonej Warszawy. Latem 1939 roku pojechałem do Europy. W powietrzu czuło się wojnę. W neutralnej Szwajcarii z 2 tysiącami metrów taśmy filmowej i 30 rolkami do zdjęć oczekiwał na właściwy moment. Tym momentem było podpisanie w Moskwie paktu Ribbentrop-Molotow.


Rankiem 1 września Bryan znalazł się w pociągu trasy Bukareszt - Warszawa. Zaraz po przekroczeniu granicy polskiej jego pociąg został zbombardowany. 5 września ostatnim pociągiem dotarł do Warszawy. Tego dnia Polski rząd oraz zagraniczni korespondenci w panice opuszczali miasto. Po wyjściu z pociągu został posądzony o szpiegostwo. Aby móc poruszać się po mieście, udał się do prezydenta Warszawy, Stefana Starzyńskiego. List od Starzyńskiego oraz samochód i eskorta umożliwiły Bryanowi dokumentowanie tamtych historycznych dni.Tytuł: Ostatni korespondent. 1939 Oblężenie Warszawy

Tytuł oryginalny: American Correspondent

Reżyser: Starky Eugeniusz

Autor zdjęć: Bryan Julien

Dystrybutor: Telewizja Polska S.A.

Data premiery: 2019-10-11

Czas trwania (min.): 56

Język oryginału: angielski

Lektor: tak

Lektor języki: polski

Polski dubbing: nie

Nośnik: DVD

Typ dysku: DVD-9

Dźwięk: DTS 5.1, DTS 2.0

Produkty powiązane

30 innych produktów w tej samej kategorii:

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również: