Pewność Nadziei - Michał Niemiec. Terapia muzyką nie tylko w żałobie Zobacz większe

Pewność Nadziei - Michał Niemiec. Terapia muzyką nie tylko w żałobie

SALWATOR004B

34,90 zł

Opis

Więcej informacji

15 października 2021 roku - w kolejnym Światowym Dniu Dziecka Utraconego

nastąpiła PREMIERA piątego albumu Michała Niemca:

Pewność nadziei. Terapia muzyką nie tylko w żałobie”

Odkąd sięgam pamięcią, moja fascynacja pieśniami żałobnymi, śpiewanymi w czasie pogrzebów, nie zmieniła się. Jako organista biorę aktywny udział w „ostatnich pożegnaniach” już od 13 lat. Mimo iż znakomita większość osób, w których pogrzebie uczestniczę jest mi nieznana, pieśni, które wówczas śpiewam ciągle głęboko przeżywam. Wnioskuję, że zarówno teksty tych pieśni, jak i muzyka mają w sobie coś niezwykłego. Coś, co skłania do wielu niebanalnych refleksji. Nieraz się zdarza, że uczestnik pogrzebu powraca i dopytuje o te poruszające serce pieśni.

Co znajduje się na płycie?

Album zawiera 15 ścieżek – 13 utworów o tematyce żałobnej i nadziei oraz intro i outro. Większość z planowanych pieśni pochodzi z rytuału pogrzebowego. Naprawdę są one wyjątkowe, a często mam wrażenie, że mało doceniane i budzące niepotrzebny dystans spowodowany skojarzeniem z przykrym wydarzeniem odejścia bliskich osób.

Poza utworami z rytuału w skład płyty wchodzi m.in. Litania do Maryi, Matki osieroconych i dzieci utraconych oraz znakomita pieśń Życie jesteś chwilą. Całej głębi dopełnia wiolonczela, na której we wstępie do płyty brzmi średniowieczna wielkanocna sekwencja: Victimae paschali laudes, a w zakończeniu – znana melodia: Być bliżej Ciebie chcę. Zarówno w intro, jak i outro odczytane Boże Słowo mocno pionizuje i wskazuje drogę.

Lista utworów:

 1. Intro 3:05

 2. Dziś moją duszę 4:41

 3. Na Twoje Słowo 3:34

 4. U Ciebie, Boże 5:17

 5. Przybądźcie z nieba (Anielski orszak) 4:25

 6. Antyfony (Niech Aniołowie oraz Ja jestem Zmartwychwstaniem) 2:02

 7. Psalm 51 (Wieczny odpoczynek) 10:00

 8. Rozpoznaj mnie, Pasterzu 4:33

 9. Hymn (z Nieszporów za zmarłych) 3:44

 10. Antyfony (z Nieszporów za zmarłych) 4:10

 11. Modlitwa wiernych (z Nieszporów za zmarłych) 4:53

 12. Witaj Królowo 4:19

 13. Litania do Maryi, Matki osieroconych i dzieci utraconych 12:21

 14. Życie, jesteś chwilą 6:50

 15. Outro 3:54

Skąd pomysł?

Pomysł zrodził się w listopadzie 2019 roku, gdy mój obecny ksiądz proboszcz Zbigniew Pałys MS poprosił, bym nauczył się pieśni „Dziś moją duszę w ręce Twe powierzam”. Pieśń od razu zdobyła moje serce (!). Po raz pierwszy w życiu śpiewałem ją 2 listopada 2019 roku.

Dzień później, w niedzielę 3 listopada, o. Marek Krzyżkowski (katecheta, z którym wówczas współpracowałem) zaprosił mnie na unikalny koncert ku czci zmarłym i świętym w kościele oo. Redemptorystów w Krakowie. Koncert okazał się przepiękny. Niesiony zachwytem kilka dni później zapragnąłem i postanowiłem, by nagrać płytę z pieśniami żałobnymi i nadziei.

A od kilku miesięcy, okazuje się, że cały ten plan realizuje się w ogłoszonym przez papieża Franciszka Roku Świętego Józefa, patrona dobrej śmierci.

Opatrzność ciągle akcentuje swoją obecność.

Realizacja, miks i mastering oraz piano: Mateusz Hrynkiewicz

Wiolonczela: Hubert Frankiewicz

Lektor: Przemysław Radzyński

Wokal: Michał Niemiec

Wymiary: 14x12,5 cm

Produkty powiązane

30 innych produktów w tej samej kategorii: