• -10%
Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego - komiks
Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego - komiks
Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego - komiks
Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego - komiks
Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego - komiks
Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego - komiks
Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego - komiks
Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego - komiks

Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego - komiks

ZINZIN03
35,91 zł 39,90 zł -10%
Brutto

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 39,90 zł

Najniższa cena produktu 35,91 zł z dnia 17.07.2024

W kolekcji:

Jan Paweł II. Pielgrzymka... Jan Paweł II. Pielgrzymka...
Ksiądz Jerzy Popiełuszko.... Ksiądz Jerzy Popiełuszko....
 

Komiksowa opowieść o jednym z najdzielniejszych żołnierzy ruchu oporu w okresie II wojny światowej. Witold Pilecki walczył o odzyskanie i w obronie niepodległości w latach 1918-1920, w Kampanii Wrześniowej 1939 r., w konspiracji antyniemieckiej, a później antykomunistycznej i antysowieckiej. Dobrowolnie dał się osadzić w KL Auschwitz, gdzie stworzył wśród więźniów tajną organizację oporu. Aresztowany i zamordowany po zakończeniu wojny przez komunistyczne władze Polski. Album ukazuje się w serii „Życiorysy Niepokorne”.

Treść:

Komiks przedstawia ostatni rok życia Witolda Pileckiego, od momentu aresztowania, poprzez brutalne śledztwo z użyciem tortur, po tzw. mord sądowy – czyli pokazowy, sterowany przez komunistów proces sądowy zakończony wyrokiem śmierci. W tle śledztwa przedstawione są w formie retrospektyw losy głównego bohatera i jego rodziny oraz opisane są mechanizmy działania ówczesnej władzy. Postacią przedstawioną w kontrze do W. Pileckiego jest wieloletni premier PRL Józef Cyrankiewicz, także więzień KL Auschwitz.

Witold Pilecki był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz, do którego poszedł dobrowolnie, by zorganizować tam konspirację i samoobronę więźniów. Po zakończeniu wojny działał na rzecz niepodległości Polski przeciwko narzuconej przez Sowietów komunistycznej władzy, za co został aresztowany. Torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, wyznał żonie, że „Oświęcim przy metodach UB to była igraszka”.

Oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz II korpusu gen. Andersa i rządu polskiego na emigracji został skazany na karę śmierci w pokazowym procesie tak zwanej „grupy Witolda”. Prezydent Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r. w więzieniu na Mokotowie. Rotmistrz pozostawił żonę i dwójkę dzieci. w czasach PRL-u usunięto wszelkie informacje na jego temat. W muzeum obozu w Oświęcimiu nie było śladu jego konspiracyjnej działalności, a za twórcę ruchu oporu w KL Auschwitz uchodził Józef Cyrankiewicz, wieloletni premier PRL, który jest negatywnym bohaterem komiksu przeciwstawionym postaci Pileckiego.

Uzupełnieniem komiksu są teksty historyczne, zdjęcia archiwalne oraz scenariusz lekcji.

Publikacja dostosowana do funkcji edukacyjnych zgodnie z podstawą programową MEiN.

Jest to drugie wydanie komiksu z 2018 r., zmienione i uzupełnione. Okładka autorstwa debiutującego w Zin Zin Press Kacpra Lipowego.

Tytuł: Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego

Seria: Życiorysy Niepokorne

Scenariusz: Witold Tkaczyk

Rysunki: Krzysztof Budziejewski, Wojciech Nawrot

Okładka: Kacper Lipowy

Scenariusz lekcji – zadania do pracy z uczniami: dr Bartłomiej Janicki

Teksty historyczne: Witold Tkaczyk

Materiały dodatkowe:Teksty historyczne „Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego” oraz „49 rodzajów tortur stosowanych przez śledczych MBP”, opisujące życie i działalność konspiracyjną Witolda Pileckiego, a także metody torturowania więźniów stosowane przez funkcjonariuszy komunistycznego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, zdjęcia archiwalne oraz scenariusz przykładowej lekcji „Polska władza ludowa wobec opozycji legalnej i nielegalnej” wraz z kartą pracy.

Format: A4 (210×297 mm)

Objętość: 56 stron (cz.-b.)

Okładka kolorowa

ISBN 978-83-62449-22-4

Cena z okładki: 39,90 zł

Wydanie drugie (zmienione i uzupełnione), Poznań 2024

 

Polecamy serię „Tożsamość i Wiara”, w której ukazały się:

  • „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności”
  • „Jan Paweł II. Pielgrzymka do Polski 1979”
Brak ocen
Produkt dodany do ulubionych