Co się mówi na chrzcie?

Co się mówi na chrzcie?

Znaczenie słów mówionych na chrzcie

Uroczystość chrztu świętego to niezwykle ważny moment w życiu każdego dziecka. Przeważnie niemowlęta z udziałem rodziców zostają dopuszczone do wspólnoty katolickiej, tym samym stwarza się dzieciom możliwość przyjmowania sakramentów w przyszłości oraz aktywnej partycypacji w życiu Kościoła. Osoby blisko uczestniczące w uroczystości chrztu świętego często zastanawiają się, co się mówi na chrzcie. Dzięki temu mogą się one kompleksowo przygotować na to ważne wydarzenie. Najważniejsze sentencje wypowiadane są przez kapłana, którym towarzyszy polanie głowy wodą święconą i nałożenie szatki. Wykonanie tych czynności oraz kwestie związane z tym, co mówi się na chrzcie, spełnia wymogi stawiane udzielaniu sakramentu chrztu, dzięki czemu każde dziecko jest od tego momentu pełnoprawnym członkiem wspólnoty katolickiej.

- Pamiątka na Chrzest

- Wyprawka do chrztu

- Biblie dla małych dzieci na Chrzest

Co kapłan mówi na chrzcie?

Sakrament udzielenia chrztu świętego w większości przypadków jest elementem niedzielnej mszy świętej. Kapłan zaprasza wtedy rodziców oraz chrzestnych bliżej ołtarza, rozpoczynając kluczowy etap ceremonii. To, co mówi się na chrzcie w głównej mierze odnosi się do słów wypowiadanych przez kapłana. Na początku wita on zgromadzonych i zwraca się bezpośrednio do rodziców z pytaniem, o co proszą Kościół Święty. W kolejnym etapie ksiądz mówi do dziecka: „[imię dziecka], wspólnota chrześcijańska przyjmuje was z wielką radością. Ja zaś w imieniu tej wspólnoty znaczę was znakiem Krzyża, a po mnie naznaczą was tym samym znakiem Chrystusa Zbawiciela twoi rodzice i chrzestni”. Kluczowym momentem uroczystości jest polanie głowy dziecka wodą z chrzcielnicy wraz z wypowiedzeniem słów „ja ciebie chrzczę w imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego. Amen”. Następnie kapłan zwraca się do rodziców i chrzestnych z krótką nauką na temat wychowywania w wierze i przystępuje do dalszego sprawowania mszy.

- Pamiątki z grawerem na Chrzest

- Krówki na Chrzest 

Co rodzice i chrzestni mówią na chrzcie?

Oprócz kapłana również i rodzice oraz chrzestni dziecka wypowiadają określone słowa. Odpowiadają oni głównie na pytania stawiane przez kapłana w kwestii tego, jakie imiona wybrano dla dziecka, czy zgromadzeni proszą o chrzest święty, czy są gotowi na wychowywanie dziecka w wierze, a także czy wyrzekają się szatana. Ponadto aktywnie uczestniczą w obrzędzie chrztu, jak również w pozostałej części mszy świętej.

Sprawdź nasze poradniki wyjaśniające dokładnie, co się mówi na chrzcie

Osoby zastanawiające się, co mówi się na chrzcie, często poszukują informacji także o przebiegu całej uroczystości. Przydatne mogą okazać się tutaj publikacje książkowe dostępne w naszym sklepie internetowym. Nasz asortyment zawiera między innymi przystępne broszury dla rodziców oraz chrzestnych. Zawierają one informacje dotyczące tego, co mówi się na chrzcie, a także o tym, co należy kupić na chrzest dla dziecka.

Sprawdź także:

- Czym jest Chrzest Święty?

- Co wnosi w życie człowieka Chrzest Święty?

- Co należy przygotować na chrzest?

0 Komentarz